Суб’єктам господарювання щодо закінчення інформаційно-роз’яснювальної компанії і початку інспекційної компанії з питань виявлення неоформлених трудових відносин

Київська обласна державна адміністрація, в межах повноважень, здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами та фізичними особами, які використовують найману працю, зокрема, з питань неоформлених трудових відносин.

Такі явища як неформальна економіка й незадекларована праця не тільки обмежують можливості держави проводити сучасну соціальну політику у сферах освіти, охорони здоров’я, розвитку професійних навичок, зайнятості, соціального захисту та пенсійного забезпечення, вони сприяють створенню й існуванню недобросовісної конкуренції щодо тих суб’єктів господарювання, які в повному обсязі забезпечують виконання зобов’язань щодо сплати податків, охорони праці та соціального забезпечення працівників.

Незадекларована праця дає роботодавцям необмежені можливості тиску на працівників, сприяє ухиленню від сплати податків, зменшує надходження до державного й місцевих бюджетів. Працівники, які не мають належним чином оформлених трудових відносин, позбавляються права на гідні умови праці, захист своїх інтересів у сфері праці, гарантій у соціальному захисті.

Проблеми неформальної економіки й незадекларованої праці є однією з потужніших перешкод у забезпеченні гідної праці й високих темпів зростання економіки регіону.

За різними підрахунками частка працівників, які працюють без оформлення трудових договорів та не сплачують податки, складає 25-30% залежно від регіону, галузі, кваліфікації роботи тощо. За останніми оприлюдненими даними на офіційному сайті Державної служби статистики України кількість неформально зайнятого населення становить 3237,8 тисяч осіб (21 % від загальної кількості зайнятого населення, тобто кожен п’ятий), з яких зайнятість у неформальному секторі економіки становила 56% від загальної кількості осіб, які зайняті неформально, тобто 1813,9 тисяч осіб.

Саме тому, одним з напрямків роботи Київської обласної державної адміністрації є зниження рівня незадекларованої праці.

Є два способи безпосереднього впливу на рівень незадекларованої праці: інформаційно-роз’яснювальна робота та інспекційні відвідування і застосування фінансових санкцій до роботодавців, які не реагують на попередження та вдаються до використання незадекларованої праці.

Так, в рамках виконання Національного плану спільних дій щодо зниження рівня незадекларованої праці на 2021 рік Державною службою України з питань праці за участі представників органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та соціальних партнерів з початку поточного року проводилася національна інформаційно-роз’яснювальна кампанія про переваги задекларованої праці та ризики незадекларованої праці для працівників та роботодавців.

З 01.07.2021 стартувала інспекційна компанія з питань виявлення неоформлених трудових відносин у суб’єктів господарювання усіх форм власності та видів господарської діяльності, які мають ризики використання незадекларованої праці та відсутня позитивна динаміка щодо оформлення трудових відносин з найманими працівниками після проведених інформаційних заходів.

Інформуємо суб’єктів господарювання щодо закінчення інформаційно-роз’яснювальної компанії і початку інспекційної компанії з питань виявлення неоформлених трудових відносин, а також про початок роботи робочих груп з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення.

Також нагадуємо Вам про ТОП-10 переваг задекларованої праці для розвитку бізнесу https://www.kadrovik01.com.ua/news/3677-top-10-perevag-zadeklarovano-prats-dlya-rozvitku-bznesu

Інформує: КОДА