Міська рада - Пн-Чт: 8:00 - 17:15; Пт: 8:00 - 15:45; Сб, Нд: вихідні

Як діяти звичайному громадянину у надзвичайній ситуації воєнного характеру, в умовах збройного конфлікту

У цей неспокійний час до загроз потрапити громадянину у надзвичайну ситуацію природного чи техногенного характеру додалася реальна загроза потрапити до зони дії надзвичайної ситуації воєнного характеру.

Як діяти в цих умовах, щоб уберегти себе та близьких у цій обстановці?

Як поводитися, якщо ви потрапили під обстріл?

Потрібно враховувати, що уразливими факторами звичайного осколочно-фугасного боєприпасу є ударна хвиля та осколкове ураження, касетного снаряда – ураження готовими забійними елементами.

У цій обстановці важливо правильно вибрати укриття та швидко зайняти його. Почувши звук пострілу або розриву при артилерійському (мінометному) обстрілі, необхідно негайно залягти – це частково захистить від уламків та вибухової хвилі. Якщо обстріл застав у маршрутці або власному автомобілі слід негайно зупинити автомобіль, відбігти від дороги у протилежний від будівель і споруд і залягти на землю. Після того, як вщухнуть постріли або розриви першої черги, необхідно озирнутися, знайти надійніше укриття та швидко зайняти його. Якщо обстріл ведеться із реактивних систем залпового вогню, міняти укриття не рекомендується. Реактивний снаряд дуже схильний до впливу приземного вітру («розкид» їх дуже великий) і висока скорострільність цієї артилерійської системи (два постріли в секунду) не дозволить безпечно змінити укриття. Це можна буде зробити після закінчення черги.

При артилерійському обстрілі можна сховатися в таких місцях:

– у спеціально побудованих сховищах (вони мають надійні перекриття, обладнані системою вентиляції та мають не менше двох аварійних виходів), у нашому місті таких сховищ у зоні житлової забудови немає, вони є лише на підприємствах, які продовжують свою діяльність у воєнний час для укриття працюючої зміни ;

– у підземному переході;

– у будь-якій канаві, траншеї чи ямі, вздовж високого бордюру, фундаменту огорожі;

– у підвалі одноповерхового будинку (з обліку таких підвалів у нашому місті близько півтори тисячі);

– у ямах-воронках, що залишилися після обстрілів або авіаударів;

– у крайньому випадку, у під’їздах та підвалах багатоповерхових будинків, проте тут виникає загроза опинитися під завалами зруйнованої будівлі.

Важливо: будь-яке підвальне приміщення може бути найпростішим укриттям. Це підвал Вашого приватного будинку чи підвал багатоповерхової будівлі. Якщо обстріл вже почав вибігати з приміщення не можна, Ви потрапите під уламки. Необхідно лягти на підлогу біля капітальної стіни будь-якого внутрішнього приміщення Вашої квартири на відстані від вікон та дочекатися припинення вогню.

Не рекомендується ховатися:

– під стінами будинків і магазинів – можна отримати поразку осколками скла, штукатурки та шиферу, вони можуть бути небезпечні також як і осколки снарядів, взагалі треба ховатися не ближче 30-50 метрів від будівель та споруд;

– під різною технікою (автобусами, вантажівками);

– у водоймах, фонтанах – від розриву у воді можливий гідроудар і як наслідок – важка контузія;

– у парковій зоні – можливе спрацьовування підривника снаряда або мінометної міни від гілок і стовбурів дерев і як наслідок ураження уламками великої площі від розриву боєприпасу над землею.

У самому несприятливому випадку – коли поряд укриття немає потрібно лягти на землю, закрити голову руками. Як правило, більшість боєприпасів з ударним підривником спрацьовують при ударі о ґрунт, уламки розлітаються не нижче 50 см над поверхнею.

Також під час обстрілу необхідно відкрити рота, щоб не отримати контузію при близькому розриві. Після припинення обстрілу не можна чіпати уламки та будь-які незнайомі предмети, боєприпаси могли не розірватися та детонують від дотику.

Заздалегідь визначити початок обстрілу неможливо, оскільки швидкість снаряда, ракети майже вдвічі більша за швидкість звуку і початок обстрілу можна визначити тільки по розриву снаряда.

Як і при загрозі повені та землетрусу необхідно бути готовим до екстреної евакуації. Враховуючи, що часу на збори може і не бути, необхідно завчасно підготувати «тривожну» валізу, рюкзак або сумку.

Що в ньому потрібно мати:

– копії важливих документів (паспорти, свідоцтва про народження, документів на машину та нерухомість), гроші готівки та картки все це у водонепроникній упаковці;

– дублікати ключів від будинку та машини;

– невеликий радіоприймач з комплектом батарей та мобільний телефон із зарядкою;

– ліхтарики на кожного з комплектом батарейок;

– невеликий комплект інструменту (багатофункціональний ніж, пасатижі, ножиці, топірець) та скоч, шнур, нитки, голки, запальничку, сірники у водонепроникній упаковці;

– аптечка першої допомоги стандартної комплектності плюс особисті медичні препарати (у разі хронічних хвороб);

– запасний комплект спідньої білизни, плащ, надійне та зручне взуття, рукавички;

– засоби гігієни, носові хустки, кілька комплектів вологих та сухих серветок;

– посуд – казанок (миска), ложка, кухоль, фляга;

– запас їжі готової до вживання без попередньої обробки та яка не займає багато місця, висококалорійні солодощі, горілка (питний спирт), галети, запас питної води:

Важливо: заздалегідь домовтеся зі своїми близькими про місце збору та способи зв’язку, якщо в ході евакуації ви втратите один одного. Маленьким дітям вкладіть у кишеню одягу записку з ім’ям, прізвищем та домашньою адресою.

Такі рекомендації допоможуть уберегти себе та своїх близьких в умовах надзвичайної ситуації, але найкраща рекомендація – це у такі ситуації не потрапляти.

Інформує: Провідний інспектор відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Обухівського РУ ГУ ДСНС України у Київській області старший лейтенант служби цивільного захисту Владислав СЕКРЕТ                                  

 

Режим роботи міської ради:

Понеділок – Четвер: 8:00 – 17:15; П’ятниця: 8:00 – 15:45; Субота, неділя: вихідні

© 2023 Українська громада - всі права захищено