На субсидії у 2017 році виділили рекордну суму – 51 мільярд гривень.
Як стало відомо, в уряді активно обговорюють можливість запровадження монетизації – тобто, виплати субсидій грошима. Окрім того, в цьому році субсидіантів чекає ще одне нововведення – нормативи споживання, на які нараховується “комунальна знижка”, планують переглянути.
У Кабміні планують знизити нормативи споживання газу. Імовірно, замість 5,5 кубометрів газу на опалення одного квадратного метра житла планують виділяти 4 кубометри. Нові норми можуть вступити в силу в травні 2017-го.
Таким чином, держава буде виділяти субсидію на менший обсяг блакитного палива. Українцям доведеться зменшити своє споживання, або ж за “зайві” платити по повній вартості.
Заступник глави департаменту “Нафтогазу” Олексій Хабатюк впевнений – діючі нормативи завищені. За підрахунками “Нафтогазу”, реально українці використовують 4 кубометри. Зазначимо, що за кілька років в Україні норму споживання газу скоротили удвічі – з 11 до 5,5 кубометрів на квадратний метр. Якщо раніше в квартирі площею 30 квадратних метрів субсидія “покривала” 330 кубометрів газу, після зниження нормативів – всього 165 кубів.
Однак головне нововведення, яке заплановано на 2017 рік – монетизація субсидій.
“Монетизацію субсидій обговорюють у Кабінеті міністрів. Прем’єр-міністр, Світовий банк і робоча група Кабміну. Уряд про це думає. Нарешті-то усвідомлення того, що монетизація необхідна, з’явилося”, – розповідає представник Мінфіну, керівник офісу реформ Яна Бугримова.
У Кабміні впевнені: якщо гроші на субсидії видати українцям “на руки”, з’явиться стимул для економії – чим менше витратили на “комуналку”, тим більше грошей залишилося. Якщо зараз “зекономлені” кошти переходять на наступний місяць, у 2017 році гроші можуть видавати на руки”. Зараз уряд розглядає дві головні моделі монетизації. Перша – платити гроші теплокомуненерго (ТКЕ), які будуть компенсувати субсидії, друга – перераховувати гроші, виділені на субсидії, безпосередньо споживачам.
При цьому друга модель також має декілька варіантів. На картки можуть перераховувати всі гроші, і українці зможуть витрачати їх на свій розсуд, або ж на картки будуть перераховувати тільки зекономлені кошти, якщо субсидіант використовував ресурсів менше, ніж передбачено соціальною нормою.
Також експерти сходяться на думці: треба запровадити систему верифікації отримувачів соцвиплат, при цьому шукати не тільки “мертві душі” і тих, хто зробив покупку на суму від 50 тис. грн, але і тих, хто приховує свій реальний дохід.
Джерело : http://www.segodnya.ua