Об’єднання громад – це не лише актуально, а й доленосно. У разі об’єднання вибудовувати власне життя та впливати на багато важливих соціальних питань нова громада зможе самостійно. Про формування нової об’єднаної Української громади розповідає секретар Української міської ради Проценко Катерина Василівна.
– Катерино Василівно, «спроможні громади» – що це?
– Спроможна територіальна громада в результаті добровільного об’єднання здатна самостійно або через відповідні органи місцевого самоврядування забезпечити належний рівень надання послуг у сфері освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального господарства. Тобто мова йде про певну самодостатність такої громади.
– Чи має право районна рада організовувати об’єднання в одну громаду цілого району та агітувати за нього? Взагалі, що більш доцільно – утворити одну громаду, чи 2-3 невеликих, але спроможних?
– Зберегти район чи зменшити їх кількість – не мета реформи. Громади об’єднуються так, як це логічно і виправдано, так, як буде легше надавати якісні послуги людям, розвивати територію. Питання, як зберегти район, наразі не стоїть. В першу чергу, правильніше було б запитати, як об’єднатися так, щоб послуги на усій цій території стали доступнішими і якіснішими. А щодо інфраструктури, то в об’єднаних громадах, як вже показує практика, ладу їй дають набагато краще, ніж це було у районах.
– Чого чекати від об’єднання жителям Українки та жителям сіл Витачів, Верем’я, Жуківці, Халеп’я,Трипілля?
– По-перше, завдяки новій бюджетній політиці об’єднані громади отримають додаткові фінансові ресурси для розвитку інфраструктури – доріг, освітлення, водопостачання, утилізації побутових відходів. А це є актуальним для усіх без винятку сіл.
По-друге, більш ефективне управління, наявність планів розвитку, прозорість рішень зроблять громади привабливими для інвесторів, що забезпечить економічний розвиток та нові робочі місця. У громадян, особливо у молоді, нарешті з’явиться можливість для реалізації власного потенціалу в тому місці, де вони народилися і виросли.
По-третє, розширяться та стануть доступнішими послуги у сферах управління земельними ресурсами, надання дозволів на будівництво, прийняття будівель в експлуатацію, розвиток місцевої інфраструктури, утримання та будівництво доріг, водо-, тепло-, газопостачання і водовідведення та благоустрій території, надання житлово – комунальних послуг (теплопостачання і водовідведення, управління відходами, утримання об’єктів комунальної власності, утримання вулиці і доріг на території громади, організація пасажирських перевезень, громадська безпека силами муніципальної поліції, пожежна охорона і, звичайно, надання адміністративних послуг (реєстрація майна, бізнесу та інших), управління школами та дитсадками, первинна медична допомога, утримання та організація роботи будинків культури, клубів, бібліотек, спортивних майданчиків, соціальної допомоги.
Інтереси села у виконавчому органі місцевої об’єднаної територіальної громади представлятиме староста, якого оберуть самі жителі села.