Міністерство у справах ветеранів України для реалізації права особам, які звільняються або звільнені з військової служби, з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членам сімей таких осіб (дружина (чоловік), малолітні, неповнолітні та повнолітні діти і батьки), постраждалим учасникам Революції Гідності та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни і членам сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” на безоплатну психологічну допомогу інформує наступне.
Для Мінветеранів важливим завданням є збереження ментального здоров’я ветеранів війни та членів їх сімей. Ветерани війни повертаються у громади. Саме у громадах повинні бути створені усі необхідні умови для надання якісної психологічної допомоги кожному ветерану війни.
Порядком та умовами надання психологічної допомоги ветеранам війни, членам їх сімей та деяким іншим категоріям осіб, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2022 р. № 1338 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 04 грудня 2023 р. № 1270) (далі – Порядок та умови) (http://surl.li/wtuksd), Мінветеранів удосконалено спосіб організації та надання послуг із психологічної допомоги, яким передбачено трирівневу систему надання психологічної допомоги ветеранам війни та визначено механізм надання безоплатної психологічної допомоги для ветеранів та членів їх сімей.
Перший рівень – соціально-психологічна підтримка та супровід. Другий рівень – психологічна допомога. Третій рівень – комплексна медико-психологічна допомога, яка надається мультидисциплінарними командамимінімум з чотирьох фахівців (1 лікар-психіатр та 3 психотерапевти/психологи).
На другому та третьому рівнях Мінветеранів відшкодовує надавачам вартість наданих послуг, а саме:
– 254,18 грн (без ПДВ) – на одну особу протягом однієї години роботи одного фахівця із надання послуг в індивідуальній формі – на другому рівні;
– 153 100 грн (без ПДВ) – глобальна ставка на місяць на одну команду з чотирьох фахівців за умови надання послуг із психологічної допомоги 50 і більше отримувачам послуг протягом місяця – на третьому рівні.
Психологічна допомога доступна у різних формах та форматах – індивідуальне, сімейне, групове консультування; наживо та дистанційно.
Суб’єктом надання послуг другого рівня може бути юридична особа незалежно від форми власності та організаційно-правової форми, фізична особа – підприємець, які надають психологічну допомогу та з якими перебувають у трудових відносинах фахівці, або фізична особа – підприємець, яка відповідає вимогам до фахівця.
Суб’єктом надання послуг третього рівня можуть бути юридичні особи незалежно від форми власності та організаційно-правової форми, фізичні особи – підприємці, які надають комплексну медико-психологічну допомогу та:
1) провадять діяльність на підставі ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики;
2) мають структурний підрозділ (центр психологічної реабілітації та/або травматерапії, або відділення медико-психологічної реабілітації тощо), укомплектований працівниками, що виконують роботу на підставі трудового договору (контракту) або за цивільно-правовими договорами, який забезпечує проведення мультидисциплінарною командою стаціонарної та/або амбулаторної, та/або дистанційної психологічної допомоги;
3) мають щонайменше один кабінет для прийому отримувачів послуг членами мультидисциплінарної команди та обладнане робоче місце у разі дистанційного надання послуг.
Мінветеранів для максимальної доступності послуги із психологічної допомоги та своєчасного отримування висококваліфікованої психологічні послуги було розроблено Реєстр суб’єктів надання послуг із психологічної допомоги для ветеранів і членів їх сімей (далі – Реєстр).
Порядок формування, ведення та доступу до Реєстру, затверджено наказом Міністерства у справах ветеранів України від 14 грудня 2023 року № 330, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 12 січня 2024 року за
№ 67/41412 (далі – Порядок) (http://surl.li/ixisbk).
Реєстр – інформаційно-комунікаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, захист, облік, відображення, оброблення реєстрових даних щодо суб’єктів надання послуг і їх фахівців з надання послуг із психологічної допомоги, які мають право надавати послуги із психологічної допомоги отримувачам послуг відповідно до Порядку та умов.
Заява про включення до Реєстру разом з документами, визначеними пунктом 29 Порядку та умов, формується засобами Реєстру в особистому електронному кабінеті заявника.
Формування заяви засобами Реєстру в особистому електронному кабінеті завершується накладенням користувачем Реєстру свого кваліфікованого електронного підпису.
Відповідно до пункту 16 Порядку та умов психологічна допомога другого і третього рівня надається суб’єктами надання послуг та фахівцями із надання послуг, інформація про яких включена до Реєстру.
Суб’єкти надання послуг із психологічної допомоги для ветеранів і членів їх сімей вашого регіону можуть подавати відповідний пакет документів для включення до Реєстру за посиланням на “Кабінет надавача” (Кабінет отримувача послуг): http://surl.li/fqqelm
Наразі продовжується процес включення до Реєстру суб’єктів надання послуг, які будуть надавати послуги із психологічної допомоги на другому та третьому рівнях. Перелік суб’єктів надання послуг, включених до Реєстру, оприлюднено на офіційному вебсайті Мінветеранів, який періодично оновлюється (http://surl.li/uyegjp).
Водночас Мінветеранів розробило покрокову інструкцію (інформаційну графіку) подання заяви в електронній формі для отримання послуги реєстрації в Реєстрі суб’єктів надання послуг із психологічної допомоги для ветеранів і членів їх сімей (http://surl.li/yqaqof).
Також Мінветеранів розроблено Методичні рекомендацій щодо надання безоплатної психологічної допомоги особам, які звільняються або звільнені з військової служби, з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членам сімей таких осіб, постраждалим учасникам Революції Гідності та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни і членам сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України, затверджені наказом Міністерства у справах ветеранів України від 21.12.2023
№ 340 (https://mva.gov.ua/media/1/%D0%9D%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D0% B7_340.pdf).
Додатково інформуємо, щодо необхідності використання проєкту Мінветеранів “MARTA” (Mental Adaptation and Rehabilitation Tools and Analysis) (далі – MARTA).
MARTA – інформаційна система визначення та аналізу станів психічного здоров’я та надання інформаційних, оперативних довідок користувачеві.
Це доступна психологічна підтримка для ветеранів війни та членів їх сімей, яка надає можливість перевірити свій психологічний стан. Завдяки MARTA користувачі мають можливість анонімно та самостійно провести перевірку свого психічного здоров’я та отримати рекомендацію з його поліпшення. За допомогою системи можна ознайомитися з психоедукаційними матеріалами та, за потреби, звернутися на “гарячу лінію”.
Станом на 01.07.2024 зафіксовано 93 000 випадків користування ресурсом MARTA.
З метою доступності ветеранам війни та членам їх сімей щодо можливості отримання кваліфікованої безоплатної психологічної допомоги Мінветеранів на ресурсі MARTA розміщено переход з ресурсу MARTA на інші ресурси, зокрема на суб’єкти надання послуг із психологічної допомоги, які включені до Реєстру.
Також скористатися MARTA можуть фахівці із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб, надавачі соціальних, зокрема фахівці із соціальної роботи, соціальні працівники, члени громадських об’єднань ветеранів та осіб з інвалідністю, працівники закладів охорони здоров’я та закладів освіти, працівники органів військового обліку, центрів комплектування та соціальної підтримки, соціальних служб, інші громадські та благодійні організації відповідного напряму діяльності, релігійні організації, які не є фахівцями у сфері психічного здоров’я, але пройшли відповідну підготовку та надають психологічну допомогу на першому рівні.
Функціонування ПЗ модуля “Ядро” ІС ВАCПЗ “MARTA” забезпечено за посиланням: https://marta.mva.gov.ua.
Інформує: Міністерство у справах ветеранів