Як розпізнати політ ракети та зберегти своє життя під час обстрілу

Працівники Обухівського РУ ГУ ДСНС України у Київській області надають рекомендації населенню, які пояснюють дії під час ракетних обстрілів.                                                                                                                  Як правило, підльотний час ракети дуже невеликий. Ракета летить швидко, на невеликій висоті. Існує вірогідність, що сигнал оповіщення про повітряну тривогу буде ввімкнутий з запізненням. Такі випадки вже траплялися в різних областях країни. Це несе велику небезпеку для населення, бо ракети мають значну руйнівну силу і у випадку їх застосування по цивільній інфраструктурі можуть привести до людських втрат. Однак ракету можна помітити та зреагувати. Якщо це залп реактивної установки, його можна побачити. Вночі – це яскравий спалах на обрії, а вдень – димні сліди ракет. Звук ракети, що летить нагадує свист із шурхітом.

Дії під час ракетного обстрілу:

• перейдіть до безпечного приміщення відповідно до розрахункового часу, який ви маєте;
  • якщо укриттям слугує багатоповерховий будинок, то треба перебувати як мінімум на два поверхи нижче за дах;
  • при наявності всього трьох поверхів обирайте середній;
  • не стійте на прольоті та сядьте на сходи;
  • не збирайтеся групою людей у місці падіння або перехоплення ракети, бо скупчення несе небезпеку через ризик ураження уламками перехоплених ракет або повторного залпу;
  • якщо ви помітили на землі ракету, повідомте про це поліцію або службу безпеки і не підпускайте на це місце допитливих.

Безпечним простором є: захисна споруда, внутрішній під’їзд без вікон, внутрішнє приміщення, де мінімально зовнішніх стін, вікон та дверей тощо.

Як правильно обрати захищений простір:

• не обирайте душ або туалет, тримайтеся якомога далі від кераміки, фарфору та битого скла;
  • якщо ви на вулиці на забудованій території, зайдіть до сховища або найближчої будівлі;
  • коли ви на відкритому просторі, лягайте на землю та закрийте голову руками;
  • під час перебування у легкій споруді, при відсутності захищеного простору, варто вийти на вулицю, лягти на землю і закрити голову руками.

Як діяти, якщо обстріл застав вас у дорозі:

• якщо ви в автомобілі, зупиніться на узбіччі, вийдіть з автомобіля та зайдіть до найближчої будівлі чи сховища;
  • якщо ви не встигаєте дістатися до будівлі, залиште автомобіль і віддаліться від нього на безпечну відстань, лягайте на землю і закрийте голову руками;
  • якщо немає можливості вийти з автомобіля, слід зупинитися на узбіччі і пригнутись нижче рівня скла. Пам’ятайте – автомобіль не захищає від уламків ракет та снарядів;
  • якщо під час тривоги ви перебуваєте у міському автобусі, вимагайте у водія зупинитися на узбіччі та відчинити двері для пасажирів;
  • якщо ви у потягу, пригніться нижче рівня вікон і закрийте руками голову.

Важливо! Не виходьте з укриття хоча б 10 хвилин після завершення обстрілу, він може повторитися.

Провідний інспектор відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Обухівського РУ ГУ ДСНС України у Київській області старший лейтенант служби цивільного захисту Владислав СЕКРЕТ