У столиці зафіксовано локальний спалах вірусного гепатиту А, який охопив Солом’янський район. Інфіковано понад 40 осіб, і більше половини з них – діти. Спочатку це були поодинокі випадки, але потім їх кількість зросла.
За інформацією Центру первинної медико-санітарної допомоги, на щастя, епідситуація в Українській МТГ занепокоєнь не викликає: з початку року випадків гепатиту А не зафіксовано.
Настороженість небезпечної епідемічної ситуації виникає при фіксації більш ніж трьох випадків захворювань на вірусний гепатит А в організованих колективах.
Як уникнути зараження вірусом гепатиту А?
Гепатит А — це спричинене вірусом гепатиту А захворювання, що вражає печінку. Його також називають хворобою Боткіна. Це захворювання може мати як легкий, так і важкий перебіг.
Захворювання належить до групи інфекцій з фекально-оральним механізмом передачі. Поширення вірусу відбувається переважно в теплий період року. Особливо сприятливим для захворювання ВГА в Україні є піреод з березня по квітень під час весняного паводка, коли може відбуватися забруднення води у водопровідних мережах.
Єдиним резервуаром забрудника інфекції є людина, яка виділяє збудник в навколишнє середовище разом із кишковими випорожненнями.
Вірус потрапляє в організм із забрудненою водою, недостатньо обробленими харчовими продуктами і через немиті руки. Інфікування ВГА частіше відбувається під час подорожей або відпочинку, коли використовується вода з неперевірених джерел та неможливість дотримання особистої гігієни, а також при побутових контактах між людьми вдома та в організованих колективах.
Вірус гепатиту А тривалий час може зберігатися в навколишньому середовищі, стійкий до низьких температур та звичайних концентрацій розчинів дезінфекційних засобів.
Інкубаційний період захворювання становить від 7 до 51 дня, в середньому – до 35 днів.
Для вірусного гепатиту А характерні симптоми:
слабкість та втомлюваність;
- підвищення температури тіла;
- втрата апетиту;
- діарея;
- блювота;
- неприємні відчуття в животі;
- важкість у правому підребер’ї;
- потемніння сечі;
- жовтяниця.
Після перенесеного захворювання на ВГА формується довічний імунітет.
Профілактика
Інфікуванню гепатитом А можна легко запобігти, якщо дотримуватися правил гігієни рук. Найбільш ефективний спосіб захисту – це миття рук з милом і теплою водою щонайменше протягом 20 секунд. Це особливо важливо перед приготуванням їжі та після відвідування вбиральні.
Тож вберегтися від захворювання допоможуть прості щоденні правила:
– миття рук перед вживанням їжі та після кожного відвідування туалету;
– вживання лише кип’яченої води;
– миття овочів та фруктів.
Для профілактики інфікування ВГА існує безпечна та ефективна вакцина. Вона є рекомендованою, тобто не включеною до Національного календаря щеплень. Придбати її можна в аптеках.
Якщо ви помітили симптоми захворювання, одразу звертайтеся до сімейного лікаря!
Пам’ятайте! Не займайтеся самолікуванням!
За інформацією
КНП УМР «Центр первинної медико-санітарної допомоги»