Кір: що це за хвороба та як від нього захиститись

Кір – це інфекційне захворювання, яке може спричинити серйозні ускладнення: пневмонію, запалення мозку та його оболонок, можливі летальні випадки.

За оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров’я, кір – одна з головних причин смертей дітей у світі. Найбільш вразливими до кору також є вагітні жінки та люди з імунодефіцитними станами.

Лікування від кору не існує, тож єдиний спосіб убезпечити себе та своїх дітей – вакцинація. Нижче читайте детальніше про кір та захист від нього.

У ЧОМУ НЕБЕЗПЕКА КОРУ?

Кір – важке інфекційне захворювання, яке може призвести до пневмонії, вушної інфекції (отиту), запалення головного мозку (енцефаліту), а також інвалідності та навіть смерті.

Особливо небезпечний для

• дітей
  • вагітних жінок
  • людей з будь-якими імунодефіцитними станами

ЯК ПЕРЕДАЄТЬСЯ КІР?

Кір поширюється повітряно-крапельним шляхом, коли людина кашляє або чхає.

Вірус може виживати в повітрі та на поверхнях до 2 годин.

9 з 10 нещеплених людей, що контактують із хворим, будуть інфіковані.

ЯКІ СИМПТОМИ КОРУ?

• підвищення температури
  • головний біль
  • нежить
  • сухий кашель
  • збільшення лімфовузлів
  • запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, чутливість до світла, можливі гнійні виділення)
  • діарея та блювання

На 4-5 день хвороби з’являються червоні висипання. Вони починаються зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджуються на все тіло.

ЯК ЗАХИСТИТИСЯ ВІД КОРУ?

Не існує специфічного лікування від кору. Єдиний захист – вакцинація.

В Україні щеплення проти кору проводять двічі:

• в 1 рік вводять першу дозу вакцини
  • в 6 років вводять другу дозу

Схема імунізації для дорослих – дві дози з інтервалом 28 днів.

Щеплення проводять трикомпонентною вакциною КПК, що забезпечує імунітет одразу від трьох захворювань: кору, паротиту (свинки) та краснухи.

! Якщо дитина пропустила якусь дозу за графіком, зверніться до лікаря і якнайшвидше надолужте пропущені щеплення.

​​ЧИ МОЖНА ВАКЦИНУВАТИ ДИТИНУ З ХРОНІЧНИМИ ЗАХВОРЮВАННЯМИ?

Так, можна та необхідно.

Діти з бронхіальною астмою, цукровим діабетом чи іншим хронічним захворюванням потребують щеплення в першу чергу. Ризик зараження кором і розвитку серйозних ускладнень – для них вищий.

ЯКІ Є ПРОТИПОКАЗАННЯ ДО ВАКЦИНАЦІЇ ВІД КОРУ?

Більшість із протипоказань – лише тимчасові. Вакцинацію проти кору не роблять у таких випадках:

• Гостре захворювання з температурою, вищою за 38,5°С
  • Серйозна алергічна реакція на попередню дозу вакцини чи алергія на один із компонентів вакцини (наприклад, желатин, неоміцин або курячий білок)
  • Захворювання і стани організму, коли імунітет може не сформуватися (наприклад хіміотерапія, вживання стероїдних гормонів або ліків, що пригнічують імунітет)
  • Вагітність. Щеплення необхідно зробити на етапі планування вагітності

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО КОНТАКТУВАВ З ХВОРИМ НА КІР?

Після контакту з хворим на кір необхідно вакцинуватися протягом 72 годин

Пізніша вакцинація також рекомендована, проте її ефективність буде нижчою.

Усім дорослим, які не були щеплені від кору або не перехворіли на кір, потрібно вакцинуватися.

Інформує: МОЗ України