З нагоди відзначення 60-ої річниці заснування медичного коледжу в місті Українка, пропонуємо завітати на організовані урочисті заходи працівниками коледжу 11 квітня поточного року в приміщенні ПК «Енергетик».
Серед визначних випускників коледжу згадуємо колишнього головного лікаря Української міської лікарні Петра Коробенка; головного лікаря Кагарлицької центральної районної лікарні Віктора Кулініченка; завідувачку Ендоскопічного відділення Інституту Раку Галину Бойко; асистента кафедри гістології медичного університету ім. О.О. Богомольця Володимира Раскалєй, викладача дисциплін «Фармакологія» та «Хімія» медичного коледжу Миколу Кучеренка; лаборантку курсу «Догляду за хворими» та «Сестринської справи», випускницю першого випуску 1967р. Надію Гордон; колишню лаборантку, випускницю Лідію Магузу.
Наша громада пам’ятає загиблих захисників-випускників медичного коледжу: Бражніка Нікіту Євгенійовича, Городецького Олега Афанасійовича, Пономаренка Валерія Валерійовича, Якименка Юрія Дмитровича. Низький уклін близьким полеглих Героїв від жителів Української громади.
Медичний коледж має традицію династичного навчання, мова йде про родини-династії студентів. Зокрема учасник війни 1939-1945 рр. Федір Піхотенко викладав предмет «Військова справа» і працював головним лікарем в селі Григорівка, його дочка Ірина Петухова викладала курс «Терапія», а вже її дочка Марина навчалась на відділенні «Сестринська справа», що створило династію 3-ох поколінь студентів. Згадуємо Гарбуза Миколу та його рідних, які також вчилися в цьому закладі. Представники родини Краснюків: Костянтин Іванович, – викладав дисципліну «Хірургія» та за сумісництвом працював головним лікарем в КНП ОМР «Обухівська БЛІЛ», його дочка Олена закінчила спеціальність медичної сестри та працювала лікарем-стоматологом після закінчення медичного університету ім. О.О. Богомольця.
Не можна не зазначити успішні прецеденти поєднання викладання та практичної медицини, мова йде про викладачів Руслана Нацевича та Богдана Заритова, які працюють лікарями.
Зі слів викладача-методиста, спеціаліста вищої категорії Тетяни Комісарчик, у медколеджі існує практика ознайомлення вступників через мотивацію (медичну профорієнтацію) на базі закладу. Потенційним абітурієнтам організовують день відкритих дверей (цьогоріч у березні та квітні), під час якого ознайомлюють із структурою навчання та перспективами працевлаштування в майбутньому.
Наразі медичний коледж готує студентів за двома основними спеціалізаціями «Сестринська справа» та «Лікувальна справа» терміном навчання від 2 років 10 місяців до 3 років 10 місяці, у залежності від року вступу; протягом навчання студенти проходять обов’язкову практику в лікарнях за місцем проживання, або обравши довільно (від 2 тижнів до 2 місяців залежно від курсу).

Після отримання диплому студенти набувають фах «Сестра медична» або «Фельдшер». “Студент має розвинути автоматичність”, “Repetitio est mater studiorum”,- нашу розмову з пані Тетяною про структуру підготовки підсумовуємо цими цитатами, адже майбутні медсестри і фельдшери мають берегти життя своїх пацієнтів.
Цікавим та непростим професійним шляхом виявився викладача дисциплін «Медсестринство в педіатрії» та «Невідкладні стани в педіатрії», а заразом завідувачки відділення коледжу Віри Редькіної, яка з 2017 року працює в закладі.

Розпочавши свою професійну діяльність в Херсонській обласній дитячій лікарні, вона 10 років займала посаду завідувача онкологічним відділенням, на базі його якого лікувались тисячі хворих дітей (батьки котрих до цих пір вдячні їй). Під час епідемії Covid19 Віра Гаврилівна працювала у складі мобільного госпіталя ДСНС в Івано-Франківській, Хмельницькій та Херсонській областях. ЇЇ життєве кредо наступне: «Викладачі зі студентами є партнерами, бо через кілька років студенти стають рівноправними колегами за медичним фахом».
Віра Гаврилівна вважає, що медпрацівник середньої ланки – це як права рука лікаря, тому потрібно вкладати усі знання та навички для підготовки наступних кадрів. Співпраця з медичними закладами, а саме КНП ЦПМСД Української міської ради, Кагарлицькою, Богуславською і Обухівської БЛІЛ вже налаштована, наразі ведеться заключення договорів з Васильківською БЛІЛ та НДСЛ «Охматдит». Існує великий попит на випускників медичного закладу. Медичний коледж отримав приватний грант від фонду сталого розвитку «МХП – Громаді», що дало можливість проведення навчань правилам надання домедичної допомоги для бажаючих Українки та Обухова, а також внутрішньо переміщених осіб. Маючи довгий професійний шлях в Україні, досвід стажування в Німеччині, лікар-викладач Віра Гаврилівна зацікавлена в залученні нових кадрів до лав медичного коледжу, тому регулярно бере участь в профорієнтаційних заходах шкіл району, які в свою чергу вдячні за подібну ініціативу.
Директор освітньої установи Анатолій Сябренко запрошує вступників здобувати важливий медичний фах бажаючих молодих та середнього віку громадян.

Анатолій Вікторович народився в місті Обухів, почав педагогічну діяльність у середній школі села Григорівка, викладав «Основи економічних знань» наприкінці 90-их років, в школі досі його пам’ятають (в музеї на почесному місці висить його портрет). Після закінчення факультету соціально-гуманітарних дисциплін Педагогічного Університету ім. Драгоманова з 2002 р. викладав у медичному коледжі наступні предмети: «Історія України», «Соціологія», «Філософія», «Основи економічної теорії», «Основи правознавства» та «Культурологія», також працював куратором навчальної групи.
Тривалий час був головою циклової комісії соціально-гуманітарних дисциплін та методистом. З 9 квітня 2024 року обіймає посаду в.о. директора КЗ КОР «Обухівський медичний фаховий коледж».
За час його перебування на посаді медичний заклад отримав ліцензію від МОН України на здобуття освітніх спеціальностей випускниками 9 класу середньої школи, що було вперше зроблено у медичному коледжі. Можливість вибору професії після 9 класу являється ознакою успішного розвитку та сприяє покращенню загальної перспективності молодих вступників у вищі навчальні заклади.
Наразі в коледжі навчаються 187 студентів, працюють 3 циклові комісії, 35 медпрацівників та персонал коледжу. Здійснюється активна профорієнтаційна робота: представлення медичного коледжу серед учнів та молоді Київської та інших областей України.
Статистичний факт: наймолодшому студенту – 15 років, найстаршому – 57. Налагоджено співпрацю закладу з наступними громадськими організаціями: «Материнське серце» м. Обухів; «Кровоспас» (гемостатичні кровоспинні бинти для воїнів швидкої дії) та маскувальний спецпідрозділ – волонтерське об’єднання м. Українки. Також медколедж тісно взаємодіє з Обласним центром екстреної медичної допомоги та медицини катастроф; приватним закладом вищої освіти «Київський Міжнародний Університет»; комунальним некомерційним підприємством Обухівської міської ради «Обухівська Багатопрофільна Лікарня Інтенсивного Лікування» (БЛІЛ); благодійною організацією «Благодійний фонд пам’яті Литвина»; управлінням гуманітарного розвитку виконавчого комітету УМР; професійним ліцеєм м. Українка; Обухівською міськрайонною організацією товариства Червоного Хреста України; акціонерним товариством «ПУМБ». Далі розглянемо історії викладачів та випускників.
Олена Коростельова почала працювати завідувачем бібліотеки медичного учбового закладу ще в далекому 1995 році. З її слів наразі учбовий та науково-популярний фонд значно багатший у порівнянні з тим часом (на пам’яті Олени було прочитання одного підручника одразу трьома студентами, що свідчить про тогочасну недостатність літератури). Тоді постачання навчальної літератури відбувалось із колектору книг на вулиці Бурмістерській (сучасна Оріхуватська). Наразі бібліотека співпрацює з київським видавництвом «Медицина» та Національною науковою медичною бібліотекою України по вулиці П. Скоропадського 7. “Приблизно половина будує свої плани на майбутнє в медичній галузі України, при цьому інша половина хочуть працювати за кордоном. Але похвально, що медичний рід продовжується, що нове покоління молодих людей хочуть набути медичну професію”, – поділилась своїми думками пані Олена.
Цікавий професійний шлях пройшов випускник медколеджу, а нині декан факультету технологічної і математичної освіти Університету ім. Григорія Сковороди в м. Переяслав Олексій Гончаренко. Народившись в селі Красна Слобідка, Олексій Миколайович після закінчення середньої школи вступив у 1983 р. на той час ще медучилище на спеціальність «Фельдшер». Працював у травматології Обухівської лікарні 3 місяці. Після служби в армії у місті Маріуполь на посаді старшого оператора систем управління стартом ракет, а згодом фельдшера вступив у 1988 р. на історичний факультет Педагогічного Університету ім. Драгоманова на спеціальність «Вчитель історії та правознавства». Після закінчення університету у 1993 р. протягом 9 років працював за професією у школі міста Переяслав. У 2006 р. посів посаду декана переяславського університету, де продовжив трудову діяльність.
Наступна визначна постать, про яку варто згадати, – це Ольга Подлесних (Сторчева), випускниця коледжу, медсестра Обухівської БЛІЛ. Після 11-го класу вступила до медколеджу на спеціалізацію «Фельдшер» відділення «Лікувальна справа». З 1 квітня 2002 року по 21 січня 2024 року працювала акушеркою. Була заступником голови студентської ради. Цікава, насичена програма сприяла психологічному розвантаженню та соціалізації студентів. Це об’єднувало студентів не тільки протягом дня на заняттях, а й під час дозвілля. Студенти різних років у студентській раді могли мотивувати один одного саме через спільне дозвілля.
Окрім роботи медичної сестри Ольга має на меті відкрити курс «Усвідомлене батьківство» на базі Обухівського фахового медичного коледжу. Підготовка обох батьків до вагітності, особливості її протікання, партнерські пологи, грудне вигодування, ранній розвиток новонародженої дитини – основні теми майбутнього навчання, яке буде організовано на базі коледжу. Будучи мамою двох доньок, Ольга є прикладом спеціаліста своєї справи, не дивно, що її старша донька Валерія вже навчається на другому курсі медичного коледжу на спеціалізації «Лікувальна справа», здобуваючи фах фельдшера. ЇЇ інтереси полягають у нетрадиційній медицині, а саме – медичній косметології. ЇЇ менша донька Софія свідомо ставиться до медичної професії матері, але сама бажає стати вчителем, коли виросте та каже: “Я хочу бути вчителем і вміти лікувати”. Ольга є керівником батьківського комітету, який створено для взаємодії між студентами та коледжем. Маючи ще одну вищу освіту, Ольга обрала саме медичну стежку для себе у професійному житті.
Ще один викладач, про якого розкажемо, – викладач дисципліни «Фізична культура» Микола Дидик. Микола Володимирович з 2003 року обіймає посаду викладача фізичного виховання, дисципліна «Фізична культура» у медичному коледжі. Метою вивчення цього предмету є формування фізичної культури особистості, розвиток фізичних якостей та підготовка до подальшої соціальної адаптації і трудової діяльності. Пан Микола багато часу приділяє організації фізкультурно-масової та оздоровчої роботи в коледжі. Організовує різноманітні змагання, готує студентів до участі в районних та обласних спортивних турнірах. Забезпечує високу результативність, якість своєї роботи. Його студенти мають оцінки високого та достатнього рівня навчальних досягнень. Є переможцями та призерами районних змагань. Були проведені наприкінці березня наймасовіші за останній час змагання з петанку, де студенти та викладачі активно соціалізувались. Проведений минулого жовтня щорічний день Гіппократа є тім-білдингом між студентами та викладачами.
Викладач Руслан Совершенний веде дисципліну «Основи медичного права» та за сумісництвом предмет «Англійська мова». З його слів, завжди шукає найоптимальніші шляхи вирішення життєвих ситуацій між хворими та медичними працівниками, і слухачі його курсу цінують досвід отримання таких знань, адже це важливо – вміти балансувати.
За словами юрисконсульта медичного коледжу Оксани Базильчук, попит на добре підготовлені бригади екстреної медичної допомоги зростає у зв’язку зі збільшенням кількості осіб, які отримують важкі поранення внаслідок війни. Тому найближчим часом всі водії мають перенавчитися і отримати кваліфікацію «Екстрений медичний технік».
Екстрений медичний технік – це працівник медичної служби, що має кваліфікацію надання першої невідкладної допомоги у різних екстрених ситуаціях. Такий працівник надає невідкладну допомогу людям по дорозі до лікарні, або поза лікарнею. Екстрений медичний технік – це водій без медичної освіти, але зі спеціальною підготовкою. Це нововведення і багатофункціональність водія дозволять зберегти життя та здоров’я. Наразі коледж чекає на здобуття ліцензії на провадження професійно-технічної освіти та підготовку за фахом «Екстрений медичний технік». Станом на сьогодні справа на розгляді ліцензійної комісії. Вступ на навчання відбуватиметься без вступних іспитів, форма навчання буде у змішаному форматі (очна та дистанційна). Для уможливлення проходження теорії навчання водіями інших районів буде проведена дистанційна форма навчання за допомогою інструментів ПЗ Classroom, Google Meet та Zoom. Включаються як аудиторні (теоретичні) лекції, так і практичне відпрацювання на базі лікарні. Більше чотирьохсот водіїв планують пройти очно-заочний цикл навчання тривалістю 3 місяці у 4 медичних коледжах області. Після закінчення навчання водії отримують свідоцтво робітничої кваліфікації 5132 «Екстрений медичний технік». Сертифікація державного зразка згідно чинного законодавства. Вимоги до кваліфікації – 1) повна загальна середня освіта; 2) посвідчення водія відповідної категорії (B); відсутність медичних обмежень по здоров’ю.
Катерина Булавін працює викладачем та практичним психологом у медичному коледжі. Вона викладає наступні дисципліни: «Основи екології та профілактичної медицини», «Основи загальної та медичної психології», «Основи психології та міжособове спілкування», «Епідеміологія», «Медична етика та деонтологія». З вересня 2022 р. працює у медичному коледжі викладачем. А з лютого 2023 року обіймає посаду практичного психолога. Вступила восени 2023 року до магістратури НУБІП на спеціальність «Психологія» заочно і в грудні 2024 року отримала кваліфікацію ступінь вищої освіти магістр, галузь знань «Соціальні та поведінкові науки», спеціальність «Психологія». Життєве кредо Катерини: вирази грецьких філософів Сократа – “Неможливо лікувати тіло, не лікуючи душу” та Аристотеля – “Розум полягає не лише в знанні, але й в умінні використовувати знання для діла” . На своїх заняттях зі студентами Катерина розглядає актуальні теми сьогодення, вплив навколишнього середовища на здоров’я людей, вплив шкідливих факторів на виробництві, дотримання гігієни харчування, запобігання розвитку захворювань. На практичних заняттях з психології студенти вивчають теми становлення особистості майбутнього медичного працівника, коректного та професійного спілкування з пацієнтом.
Валерія Гетьман, не дивлячись на свій молодий вік, займає свідому патріотичну позицію в нашій громаді. Вона представляє волонтерський «маскувальний спецпідрозділ», що активно діє з 7 березня 2022 року. Спеціалізація волонтерів полягає у пошитті легких мобільних маскувальних сіток як малого (2х1.5м для систем Starlink), так і великого розміру (12х10м для великої техніки, хамерів, бмп) для зручного транспортування між позиціями. Валерія схвально відгукується про директора медоколеджу Анатолія Вікторовича при допомозі у наданні приміщення для продовження волонтерської діяльності. “Небайдужість, патріотизм” – це слова, якими можна охарактеризувати керівництво установи. Він турботливий і особисто проявив ініціативу у створенні комфортних умов роботи спецпідрозділу.
Лідія Колюх у 1986 р. закінчила медколедж з відзнакою і повернулась в рідне село Побережка працювати фельдшером, згодом медичною сестрою в стаціонарі , потім старшою медичною сестрою, і врешті-решт 3 роки працювала фельдшером в амбулаторії рідного села. «Знання, вміння, людяність» – такими словами характеризує свою професію фельдшера Лідія Михайлівна. За її словами жила навчальним процесом та своєю професією, не було такого дня, щоб сусіди-мешканці села не прийшли попросити зробити укол, поміряти артеріальний тиск, отримати консультацію з певного медпрепарату. У такий спосіб Лідія Михайлівна здобула повагу серед мешканців села. Вийшовши на пенсію, її обрали старостою Побережківського старостинського округу, до складу якого входить п’ять навколишніх сіл і вона до цього часу займає цю посаду.
Історія ще одного випускника Олега Павленка.

У 2002 р. вступив до медичного коледжу. У 2005 році закінчив медколедж, куратором групи був Анатолій Сябренко, для якого, до речі, це був перший рік досвіду кураторства. Здобувши фах фельдшера, по 2010 рік працював фельдшером на швидкій міста Славутич. Пану Олегу подобалась саме ця професія, адже у дитинстві запам’ятав, як диспетчером швидкої працювала його рідна бабуся. З 2010 р. по 2012 р. працював фельдшером наркологічного кабінету при Богуславській центральній районній лікарні. В 2012 р. почав працювати фельдшером в місті Чорнобиль під час будівництва захисного саркофагу при Славутцькій лікарні. З квітня 2021 року працює керівником первинної медичної допомоги в КНП Медвинська АЗПСМ. За час його керівництва було відкрито амбулаторію сімейної медицини; лабораторію біохімічних аналізів за підтримки фонду «МХП Громаді» в рамках конкурсу соціальних ініціатив «Час діяти, Україно!». В 2022 та 2023 рр. був запроваджений міжнародний проект «Телемедична допомога» у співпраці з французькими партнерами – громадською організацією “Federation Nationale de Protection Civile” (Національна Федерація Цивільного захисту» – переклад з французької).
Микола Кучеренко після закінчення школи вступив до Обухівського на той час медичного училища на спеціальність «фельдшер». В 1986 р. почав працювати викладачем наступних дисциплін у своїй альма-матер: «Фармакологія», «Латинська мова», «Медична хімія», «Хімія». Рішуче позитивно ставиться до запровадження з минулого року можливості вступу до медичного коледжу випускників 9-их класів, бо на пам’яті Миколи Яковича така практика вже мала місце раніше і на його думку такі студенти мають дещо більшу мотивацію ніж учні 11-их класів, незважаючи на свій ще юний вік. Окремими словами Микола Якович наголошує на заохочуванні студентів вивчати англійську мову, адже це мова сучасних трендів та інновацій, самовдосконалення як викладача, так і студента. Співпраця із дорослими студентами, на думку викладача, краща та ефективніша, бо їхня мотивація набагато вища: вони мають чітко поставлену мету навчання (зазвичай це є необхідністю для ведення власної косметологічної практики).
На щастя, для персоналу медичного закладу і студентів вчасно здійснюється надання електроенергії, водопостачання та опалення, тому побутові незручності протягом навчання відсутні. Влада міста сприяє у розвитку медичного коледжу, завжди подає руку допомоги. У рамках співпраці медколедж безкоштовно використовує площі майна комунальної форми власності для провадження основного виду діяльності.
Щодо міжнародної співпраці коледжу варто виділити проєкти з польськими та німецькими партнерами та міжнародною організацією «Червоний Хрест». За сприяння цієї організації була проведена благодійна акція «Профілактика захворювань ротової порожнини у дітей» – студенти і викладачі відвідали школи з лекцією про запобіганню карієсу та зубного каменю. Щодо міжнародних партнерства, то існує програма працевлаштування студентів після закінчення навчання у медичному коледжі, згідно якої німецька сторона надає повний соціальний пакет в Федеративній Республіці Німеччина на період роботи без потреби переатестації диплому про випуск разом з помешканням.
Медичний коледж, який вже успішно функціонує 60 років, це гордість Української громади.

Звісно, хотілось би написати про всіх викладачів та пригадати ще багато успішних учнів. Бо лікарі та медичні працівники – це особливі люди, які заслуговують на повагу, шану та вдячність не лише у професійні свята.
Виконавчий комітет Української міської ради, депутатський корпус та жителі української громади бажають вам рухатись лише вперед, виховувати свідомих і професійних спеціалістів, бо немає більшої вдячності для педагога, ніж успіх його учнів. Дякуємо, що наближаєте перемогу і маєте сталу громадянську позицію.
Спілкувався: інтерв’юєр Української міської ради Євгеній Максимів