Створення пандусів у місті – вкрай необхідна річ, адже вони неабияк полегшують пересування людей на візках. У рамках створення належних умов для доступу людей з обмеженими фізичними можливостями та інших мало мобільних груп населення до об’єктів громадського призначення та житлових будинків, у місті Українка ще з 2005 року розпочали встановлювати пандуси на сходах. «Можна сказати якимось чином, що ця програма починала діяти тоді, коли у нас в державі не приділялося належної уваги саме людям з обмеженими можливостями, – коментує перший заступник міського голови Володимир Луценко. – Зрозуміло, що цього, з різних причин, не досить, і потрібно рухатися далі, але я хочу відразу зауважити, що нові об’єкти господарювання чи житлові будинки мають вимоги законодавства про облаштування їх пандусами, тож там відразу є можливість виконати усі норми, які вимагаються при проектуванні. Інша сторона – це ті будинки, які побудовані дуже давно, і де ніяким чином не враховувалось те, що потрібно їх облаштовувати таким під’їздами, ото ж і зробити згідно норм у більшості таких випадків, просто неможливо. Тому потрібно говорити про те, що або не робити нічого, або робити те, що якимось чином буде давати можливість ним користуватися, хоч і не зовсім буде відповідати нормативам і вимогам до таких пристроїв. Тому правильним буде все ж таки пункт робити щось, тобто облаштовувати так, як це дозволяє та чи інша ситуація».
Міською радою була розроблена програма, яка називається «забезпечення безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями та іншими мало мобільними групами населення до об’єктів житлового та громадського призначення». Цією програмою передбачені заходи по облаштуванню пандусів в місцях загального користування. Так, планується встановити пандус, що відповідатиме усім технічним нормам на сходах перед палацом культури. «Це – ще один напрямок у створенні безперешкодних умов пересування для людей з обмеженими можливостями. Третій же напрямок – це суб’єкти господарювання, які згідно законодавства мають забезпечити у себе такі пристрої, і облаштувати пандусами свої об’єкти: пошти, банки, магазини, і т.д. Вони повинні робити це за власний кошт, а ми, у свою чергу, ставитимемо такі вимоги до усіх підприємців», – каже Володимир Луценко. Говорячи про пандуси, слід зауважити, що у місті є і будинки, які потребують встановлення відкидних пандусів на сходових клітинах від ліфтів – до виходу на вулицю. За словами першого заступника міського голови, така програма у місті діяла і продовжує діяти. «Безумовно, що людина з обмеженими можливостями сама не в змозі користуватися такими пандусами, але людина, яка супроводжує її, може відкинути цей пандус, і без перешкод вивезти коляску на вулицю», – каже Володимир Луценко.
Стало відомо, що на одному із засідань міської ради, у процесі обговорення цієї теми, надійшли пропозиції від благодійної організації «Благодійний фонд надія та воля», головою якої є Сергій Шепелєв, щодо облаштування будівель механізованими засобами підняття людей з обмеженими можливостями. Таке «ноу-хау», до речі, вже запроваджується у розвинених країнах, і є надія, що незабаром з’явиться і в нас, принаймні, такої можливості не відкидають і в Українці. «На мою думку, це позитивна пропозиція, хоч і у нас подібні заходи не те, що не розпочались, а, мабуть, і не розглядались ще на належному рівні. Ми не заперечуємо, що цього не потрібно робити, є певні обмеження, адже самі будинки не розраховані на це, і можливо треба буде брати дозвіл у різних структур, пожежників, і т.д. Проте, дане питання ми вже починаємо вивчати, і якщо буде зрозуміло, що є можливість встановити такий пандус, ми проведемо такий експериментальний проект на якомусь із будинків, і, якщо все піде добре, будемо звертатися до різних грантових структур, які під цю програму можуть надавати відповідні гроші, і будемо намагатися у цьому брати участь. На сьогоднішній день питання треба розглянути детально як у технічному плані, так і визначити можливі його результати, а також вартість цього проекту. Якщо все піде за планом, ми покажемо пілотним проектом, як це має працювати. Надалі включемо до програми, тому що поки цього заходу у програмі нема, але ж і немає ніяких проблем внести зміни до програми, і якщо це реально, то передбачимо цей захід для подальшої реалізації», – наголосив Володимир Луценко.