Кошти на дитячі садочки та палаци культури доведеться брати в районі у тій кількості, яку визначатиме район. Крім того, зміни до Бюджетного кодексу України призвели до суттєвого зниження загального фонду та фонду розвитку бюджетів міст районного значення. З 1 січня 2016 року села, селища та міста районного значення втратять всі свої повноваження, якщо не об’єднаються. Фактично ми спостерігаємо централізацію влади.
Це питання на прес- конференції в УНІАН обговорювали члени Асоціації малих міст України (АММУ).
«Ми хотіли децентралізації, а отримали де-факто централізацію. Ми хотіли покращити можливості громади, а отримали погіршення. Ми хотіли стати центром реформ, а натомість стаємо епіцентром руїни, яка розгортається у країні», – зазначає голова АММУ, міський голова Українки Павло Козирєв.
Держава передала всі делеговані повноваження міст районного значення районним державним адміністраціям. Тобто всі освітні та культурні заклади будуть забезпечуватися із районного бюджету. За словами Павла Козирєва, це може призвести до недофінансування. Місцеве самоврядування на рівні сіл, селищ, міст районного значення просто зникне в Україні.
«У 2015 році половина міст районного значення залишила у своєму підпорядкуванні дитячі садочки та палаци культури. Бюджет скоротився у 70% міст районного значення, а фонд розвитку – у 76%. При цьому у 18% міст він взагалі відсутній. Там немає грошей, щоб закласти капітальні витрати», – наголошує Павло Козирєв.
Згідно із новим Бюджетним кодексом, на рівні міст обласного значення відбулася децентралізація і покращення, але решта країни цього позбавлена.
За словами Юрія Бови, міського голови м. Тростянець, Україні потрібні справді спроможні громади, які б могли надавати послуги безпосередньо на своїй території. Олександр Рябоконь, міський голова Пирятину, запропонував звернутися до депутатів-мажоритарників: «У Верховній раді навіть не уявляють, які наслідки мають їхні законодавчі ініціативи. Депутати-мажоритарники мають поговорити зі своїми громадами: працівниками галузі освіти, культури та вислухати той негативний досвід, який зараз є».
Усі учасники прес- конференції висловили думку, що потрібно змінювати законодавство і виправляти помилки вже сьогодні. Міський голова Новоукраїнки Олександр Корінний вважає, що об’єднання громад є неминучим: «Так чи інакше міста районного значення стануть центром об’єднання громад на сільських територіях. Адже ніколи два бідні села не об’єднаються в успішну та заможну громаду».
За словами Валентини Полтавець, виконавчого директора АММУ, важливо сьогодні акцентувати увагу громадськості, органів влади та ЗМІ на тому, що процес реформи місцевого самоврядування іде не у відповідності до концепції реформи, яка була погоджена Асоціацією малих міст України. 269 міст районного значення, які на сьогоднішній день є дієздатними органами місцевого самоврядування, стають недієздатними.
Учасники прес-конференції запропонували такі шляхи вирішення існуючої проблеми:
1. Надати містам районного значення статусу міст обласного значення.
2. У 85-ій статті бюджетного кодексу прописати чітку вимогу до районних державних адміністрацій: забезпечити за рахунок районних бюджетів повноцінне утримання у 2015 році дитячих садочків і клубних закладів міського самоврядування не менше рівня 2014 року.
3. Прибрати із законодавства статуси обласного і районного значення.
Стосовно останньої тези Валентина Полтавець додала, що статуси міст – рудимент радянської системи: «Давайте забезпечимо наші територіальні громади реальним місцевим самоврядуванням, із усіма послугами і відповідними ресурсами. У всіх міст має бути такий статус, як у міст обласного значення. Тобто будуть лікарні, школи, дитсадки, палаци культури – нормальні дієздатні громади».
За словами Павла Козирєва, голова Комітету Верховної Ради з державного будівництва та місцевого самоврядування Сергій Власенко підтримав ідею АММУ провес- ти парламентські слухання із цього приводу.