24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом

Сьогодні лікарі КНП УМР «Центр первинної медико-санітарної допомоги» проводитимуть профілактично-інформаційну роботу з пацієнтами нашої громади. Отже, ділимося корисною інформацією та посиланням на анонімне онлайн-анкетування щодо ризику розвитку туберкульозу, яке проводить Центр громадського здоров’я МОЗ України.

Обізнаний – значить захищений: все, що треба знати про туберкульоз.

Туберкульоз — інфекційне захворювання, що викликається мікобактеріями туберкульозу (бактеріями комплексу Mycobacterium tuberculosis). Найбільш поширеним є туберкульоз легень, але хвороба може вражати й інші органи та системи організму, крім волосся та нігтів.

Основний шлях передачі – аерогенний, від людини з бактеріальною формою легеневого туберкульозу:

• при кашлі у повітря потрапляють інфекційні частинки (аерозоль) виділень з нижніх дихальних шляхів, в яких і знаходяться мікобактерії туберкульозу (МБТ). За один кашлюковий поштовх утворюється близько 3000 інфекційних частинок.
  • інфекційний аерозоль може також утворюватись при розмові, чханні, співі і утримуватись у повітрі тривалий час.
  • пряме сонячне опромінювання знешкоджує мікобактерію в інфекційних частинках мокротиння за 5 хвилин.
  • передача туберкульозної інфекції відбувається переважно в закритих приміщеннях при тривалому контакті.

Основні симптоми захворювання:
– кашель понад 2 тижні;
– підвищена температура тіла понад 7 днів;
– утруднене дихання;
– біль у грудях;
– поганий апетит, постійна слабкість;
– безпричинна втрата ваги;
– підвищена пітливість, особливо вночі;
– кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі).

Два фактори визначають ризик проникнення МБТ в легені здорової людини: концентрація інфекційних частинок в повітрі та тривалість експозиції (вдихання зараженого повітря). За посиланням можна пройти анонімне онлайн-анкетування щодо ризику туберкульозу https://tbtest.phc.org.ua

При потраплянні мікобактерії в організм людини туберкульоз частіше за все не розвивається, оскільки імунна система не дозволяє розмножуватися збуднику. Активне захворювання розвивається при зниженні контролю з боку імунної системи.

Туберкульоз — виліковне захворювання, успіх залежить від вчасно розпочатого прийому ефективних медпрепаратів та дисципліни пацієнта у дотриманні всіх рекомендацій лікаря та регулярному прийомі ліків. Спочатку хвороба може протікати приховано, і людина часто не звертає уваги на тривале погане самопочуття або намагається лікувати «застуду» та «кашель» самостійно. Тому будьте пильні до себе і не зволікайте зі зверненням до лікаря.
В Україні лікування туберкульозу безкоштовне.